آخرین خبرها

تکیه

0019EE61

تکیه ابوالفضلی از سال ۱۲۸۰ تاسیس گردید.

نگاهی به تاریخچه تکیه ابوالفضلی نیشابور:

در تدوین تاریخچه تکیه ابوالفضلی بدلیل فقدان سوابق مدون ناگزیر تحقیقات میدانی وسیعی صورت گرفته و از گزارشات شفاهی  اهالی  محل، معمرین،خادمین و هیأت امناء قدیمی استفاده شده است البته بدیهی است  که در نقل قول ها،  احتمال کم یا زیاد بودن  مطالب گفته شده وجود دارد. محل فعلی گودال عمیقی بوده که خاک آن را تبدیل  به آجر شده و برای  احداث مسجد جامع شهرستان مورد  استفاده قرار گرفته است. پس از گذشت ایامی این محل معروف به گود زین العابدین شد. از سال ۱۲۷۲ هجری شمسی در ایام  ماه های  محرم و صفر مجالس عزاداری و سوگواری در این مکان برگزار می شده است.
مردم متدین و دلدادگان اهل بیت عصمت و طهارت به عشق مولایشان سید و سالار  شهیدان حضرت اباعبدالله الحسین (ع) در ضلع جنوب  غربی تکیه اقدام به احداث یک سالن و چهار  اتاق نمودند. هرروز بر حجم حضور مردم و نذورات مردم افزوده می شد در سال ۱۳۴۸ انسان های خیر اندیش تصمیم گرفتند ساختمان جدید تکیه را پایه گذاری کنند. آنان که سنّت حسنه وقف را یک حیاط جاودانه می دانستند با وقف نمودن بخشی از اموال خود عشق و ارادتشان را به ساحت مقدس حضرت ابوالفضل(ع) به نمایش گذاشته و به یاری خدمتگذاران تکیه ابوالفضلی شتافتند. هیأت امناء تکیه ابوالفضلی  امیدوار است با توجه به ارادت روز افزون مردم به این مجموعه بتواند به رسالت واقعی خود یعنی ارتقاء معارف دینی مردم،گامهای استوارتری بردارد.

 

آدرس:

نیشابور – خ امام خمینی – امام خمینی ۱۵

 

تلفن تماس:

۴۲۲۲۲۶۶۶ – ۰۵۱

 

پایگاه اطلاع رسانی و اینترنتی تکیه ابوالفضلی : 

www.center.tekyeh-ney.ir

 

جوابی بنویسید

ایمیل شما نشر نخواهد شدخانه های ضروری نشانه گذاری شده است. *

*

شما می‌توانید از این دستورات HTML استفاده کنید: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

تمام حقوق این سایت متعلق به اداره اوقاف و امور خیریه شهرستان نیشابور می باشد.