آخرین خبرها

امامزادگان و بقاع

تکیه ابوالفضلی نیشابور

0019EE61

تکیه ابوالفضلی از سال ۱۲۸۰ تاسیس گردید. نگاهی به تاریخچه تکیه ابوالفضلی نیشابور: در تدوین تاریخچه تکیه ابوالفضلی بدلیل فقدان سوابق مدون ناگزیر تحقیقات میدانی وسیعی صورت گرفته و از گزارشات شفاهی  اهالی  محل، معمرین،خادمین و هیأت امناء قدیمی استفاده شده است البته بدیهی است  که در نقل قول ها،  احتمال کم یا زیاد بودن  مطالب گفته شده وجود دارد. ... بیشتر بخوانید »

قدمگاه امام رضا (علیه السلام) ـ قدمگاه رضوی

قدمگاه رضوی

  وجه تسمیه وجه تسمیه قدمگاه، با توجه به سنگ سیاهی می­باشد که جای دو پا بر روی آن نقش بسته ‌است. روایت شده که در سال ۲۰۰ ه.ق. امام رضــا (ع) که از مدینه عازم مرو بوده‌اند، در این محل توقف کردند و چون خواســتند با خاک تیمم کنند، آبی جاری پدید آمد و حضرت از آب آن چشمه ... بیشتر بخوانید »

زیارتگاه مهنک (رحمه الله علیه) ـ شیش

شرح حال از شخصیت مدفون در این مزار اطلاعی حاصل نشد؛ جز اینکه یکی از زوار این مزار را متعلق به ابوالحسن ابوالخیر مهمنی می دانست و از این رو این مزار را مهنگ می خوانند.   شهرت محلی به مزار مهنک معروف می باشد.     اطلاعات فیزیکی این مزار در خارج از روستای قلعه شیش و بین روستای ... بیشتر بخوانید »

زیارتگاه کنال کال (رحمه الله علیه) ـ کلیدر

شرح حال به مزار کنال کال معروف است.     اطلاعات فیزیکی این مزار در ابتدای کلیدر در ۹۰ کیلومتری شمال غرب شهر نیشابور واقع شده است.ساختمان مزار که از سنگ لاشه و ملاط گچ و ساروج ساخته شده و از خارج به صورت ۸ ضلعی است و از داخل مربع می باشد که در ارتفاع چهار متری بنا ایجاد ... بیشتر بخوانید »

زیارتگاه غریب (رحمه الله علیه) ـ نیشابور

اطلاعات فیزیکی این مزار در خیابان امام خمینی شهر نیشابور، در میان گاراژ واقع شده است.ساختمان مزار که به شکل مربع و به ابعاد ۴×۵ متر است. دارای گنبدی عرقچینی به ارتفاع یک متر است که به جهت عدم رسیدگی، فرسوده شده و فاقد سنگ قبر و ضریح می باشد.     آدرس استان خراسان رضوی ـ شهرستان نیشابور ـ ... بیشتر بخوانید »

زیارتگاه ابراهیم پیامبر (علیه السلام) ـ جنداب

اطلاعات فیزیکی این زیارتگاه در خارج از روستای جنداب، در حدود ۲۵ کیلومتری شهر نیشابور واقع شده است. دور سنگی را نشان کردند و معتقدند که ابراهیم پیامبر (علیه السلام) در آن مدفون است. خبری از بقعه نیست و تنها اهالی دور سنگ شمع روشن می کنند.   آدرس استان خراسان رضوی ـ شهرستان نیشابور ـ شهر نیشابور ـ روستای ... بیشتر بخوانید »

زیارتگاه جوانمرد علی (رحمه الله علیه) ـ جنداب

شرح حال اعتقاد اهالی بر این است که صاحب مزار از خادمین حضرت امام علی (علیه السلام) است.   شهرت محلی آرامگاه جوانمردعلی (رحمه الله علیه) در بین مردم به جوانمرد علی قصاب مشهور می باشد.     اطلاعات فیزیکی آرامگاه جوانمردعلی (رحمه الله علیه) در منطقه بلهر، نزدیک روستای جنداب، در ۴۵ کیلومتری جنوب شهر عشق آباد و در ... بیشتر بخوانید »

زیارتگاه پیرمراد (رحمه الله علیه) ـ کنار کار

شرح حال متن ذیل بر روی سنگ قبر آن حجاری شده است: هذا مرقد مرحوم جنت مکان پیرمراد سیدمعین (رحمه الله علیه) که آرامگاه مبارکش در تاریخ ۸۵/۱۲/۳ برابر با پنجم جمادی الاولی ۱۴۲۷ بازسازی و مرمت گردید.   شهرت محلی به آرامگاه پیرمراد (رحمه الله علیه) معروف است.     اطلاعات فیزیکی آرامگاه پیرمراد (رحمه الله علیه) در روستای ... بیشتر بخوانید »

زیارتگاه قنبر (رحمه الله علیه) ـ ده بافت

زیارتگاه قنبر (رحمة الله علیه) ـ ده بافت

  شرح حال بر دیوار شرقی آرامگاه تابلویی قرار دارد که متن ذیل در آن نوشته شده است: «آرامگاه و زیارتگاه قنبر غلام علی و خانواده او هانی بن قنبر و علی بن جمعه بن هانی بن قنبر» برخی خفته در مزار را قنبر بن علی از امامزادگان و عده ای با عنوان قنبرغلام علی (علیه السلام) و مدفن سه ... بیشتر بخوانید »

زیارتگاه فضل بن شاذان (رحمه الله علیه) ـ نیشابور

زیارتگاه فضل بن شاذان (رحمة الله علیه) ـ نیشابور

شرح حال وی از مشایخ بزرگ حدیث در نیمه اول قرن سوم و فقیه متکلم شیعی است.  ابومحمد فضل بن شاذان در قرن سوم در نیشابور می زیست. پدرش از اصحاب امام موسی کاظم (علیه السلام) بود و خود از اصحاب ۴ امام معصوم؛ امام رضا، امام جواد، امام هادی، امام حسن عسگری (علیهم السلام) و مفتخر به عنایت های ... بیشتر بخوانید »

تمام حقوق این سایت متعلق به اداره اوقاف و امور خیریه شهرستان نیشابور می باشد.